Jesień idzie. Czuć ją już w powietrzu. Za oknem coraz chłodniej. Może dlatego w ostatnim czasie dostałam kilka wiadomości z zapytaniem o mój sposób na uszycie peleryny, którą można obejrzeć w tej notce. Taką peleryną można się w końcu trochę ogrzać, a na pewno schronić przed wiatrem. :) A jej uszycie nie jest trudne.
Specjalnie na życzenie czytelniczek - przepis na pelerynę z kapturem. Tę właśnie:
Składniki:
- Tkanina. Elfy, królewny, wampiry, a także inne baśniowe stwory dobrze prezentują się w połyskujących atłasach, satynach, welurach, ale też mniej błyszczących materiałach, np. w dzianinie punto, której ja użyłam.
Na uszycie peleryny do kostek o długości ok. 150 cm potrzeba ok. 3,5 m tkaniny. Jeśli peleryna ma mieć podszewkę, to potrzeba na nią drugie tyle materiału.
- Bluzka rozmiarze osoby, dla której szyjemy pelerynę
- Nici kolorystycznie dobrane do tkaniny
- Bluzka rozmiarze osoby, dla której szyjemy pelerynę
- Nici kolorystycznie dobrane do tkaniny
- Haftka, guzik, ozdobna tasiemka bądź sznurek - zależnie od upodobań
- Lamówka dobrana kolorystycznie do materiału (niekonieczna, jeśli peleryna będzie miała podszewkę)
- Przybory krawieckie: nożyce, centymetr, kreda lub mydełko krawieckie
Sposób przygotowania:
1. Przygotowanie wykroju.
Najpierw przygotujemy przód peleryny. W tym celu składamy naszą bluzkę na pół i układamy ją na podwójnie złożonym materiale. Ma to wyglądać mniej więcej tak:
Następnie odrysowujemy na materiale (a dokładnie na dwóch jego warstwach) dekolt bluzki (d) i jej ramiona (a). Linię ramienia przedłużamy o ok. 2 cm i od jej końca w kierunku brzegu tkaniny prowadzimy po skosie linię prostą (b = długości peleryny).
Podobnie postępujemy w przypadku tyłu naszej peleryny. Tym razem jednak na złożonym materiale układamy tył naszej złożonej bluzki.
Teraz trzeba zaokrąglić nieco ramiona naszej peleryny, żeby nie było w tym miejscu "rogów".
Pora na kaptur. Na podwójnie złożonym materiale rysujemy kwadrat o boku równym połowie długości podkroju szyi (c+d, odcinki c i d widoczne są na powyższych schematach). Następnie pozbywamy się jednego z "rogów" kwadratu i zaokrąglamy go.
Jeśli chcemy, by nasz kaptur był głębszy, trzeba trochę przesunąć w prawo ścięty róg kwadratu.
2. Szycie
2. Szycie
Kiedy już wykroimy poszczególne części peleryny, możemy zacząć szyć. Najpierw zszywamy z sobą boki naszego płaszcza (b). Z każdej strony tylnej części peleryny ma znajdować się jedna jej przednia część.
Potem do płaszcza przyszywamy kaptur. Jeżeli nasza pelerynka nie będzie miała podszewki, należy wszystkie jej brzegi obszyć lamówką lub po prostu je podłożyć (podwinąć). Z przodu na górze peleryny, tuż pod kapturem przyszywamy guzik i pętelkę z ozdobnej tasiemki lub sznureczka. Można je zastąpić ozdobną haftką lub też dwoma sznurkami lub tasiemkami - wówczas pelerynę będziemy wiązać.
Jeśli peleryna ma podszewkę, szyjemy ją tak samo jak wierzchnią część. Potem zszywamy ze sobą wszystkie elementy, pamiętając o zapięciu pelerynki.
A tak prezentuje się gotowa peleryna:
Potem do płaszcza przyszywamy kaptur. Jeżeli nasza pelerynka nie będzie miała podszewki, należy wszystkie jej brzegi obszyć lamówką lub po prostu je podłożyć (podwinąć). Z przodu na górze peleryny, tuż pod kapturem przyszywamy guzik i pętelkę z ozdobnej tasiemki lub sznureczka. Można je zastąpić ozdobną haftką lub też dwoma sznurkami lub tasiemkami - wówczas pelerynę będziemy wiązać.
Jeśli peleryna ma podszewkę, szyjemy ją tak samo jak wierzchnią część. Potem zszywamy ze sobą wszystkie elementy, pamiętając o zapięciu pelerynki.
A tak prezentuje się gotowa peleryna:
Peleryna: Salamandra Plamista
Modelka: Paulina
Zdjęcia: Salamandra Plamista
Jej! Ja taka zdolna nie jestem.
OdpowiedzUsuńWow super
OdpowiedzUsuń+obserwujemy
+zapraszam do siebie roksanarabczon.blogspot.com
bardzo przydatny poradnik :) peleryna świetnie się prezentuje, a cały proces twórczy nie wydaje się trudny, więc na pewno warto go zapamiętać :)
OdpowiedzUsuńpozdrawiam
Super zapraszam do mnie http://katmar-wposzukiwaniusiebie.blogspot.com/
OdpowiedzUsuńSuper instrukcja. Uszyłam dla mojego synka niesamowitą pelerynę na bal karnawałowy. Mam dwie lewe ręce do szycia, ale dzięki Twoim wskazówkom udało się. Dziękuję i pozdrawiam Dorota
OdpowiedzUsuńBardzo się cieszę, że się udało! :) Dla takich miłych słów warto się wysilić i przygotować instrukcję. :) Pozdrawiam!
UsuńNie wiem jak zrobić aby kaptur był głębszy.. nie rozumiem :C
OdpowiedzUsuńTrzeba wykroić kaptur tak jak na ostatnim rysunku w punkcie 2 - wzdłuż szarej linii. Musi wyjść z tego taki odwrócony trapez prostokątny. Im głębszy ma być kaptur, tym dłuższą trzeba zrobić podstawę. Jeśli nadal niejasno tłumaczę, to napisz do mnie e-mail: kreaturka.mody@gmail.com Spróbuję to dla Ciebie jakoś narysować. Pozdrawiam! :)
UsuńDziękuję pięknie!
UsuńDziękuję za instrukcję! Szukałam długo czegoś takiego i to pierwsza normalna instrukcja na jaką natrafiłam. Reszta jest albo po arabsku albo nie jasna. Świetna praca.
OdpowiedzUsuńdobry wpis, przyda się na zbliżający się karnawał :-)
OdpowiedzUsuńIle musi mieć materiał szerokości? Bo nie wiem czy ma być równy długości czy może ileś kąkretnie.
OdpowiedzUsuńCzy jest możliwość zrobienia mi takiej peleryny? Chodzi mi konkretnie o czerwoną, jeśli tak to jaka cena?
OdpowiedzUsuńPrzepraszam powiedzmy, że jestem amatorką szycia. Jak mam wymierzyć rozmiary kaptura?
OdpowiedzUsuńMówimy o przygotowaniu szablonu na podwójnie złożonym materiale: dół kaptura, czyli ta krawędź, którą zszywamy z peleryną, musi być tej samej długości, co podkrój szyi, czyli krawędź peleryny przy szyi (na rysunku są to odcinki c i d). Najlepiej narysować sobie kwadrat o długości boku równiej podkrojowi szyi, a potem ściąć jeden "rożek" (zobacz na rysunku powyżej). Można też odrysować kaptur od bluzy czy kurtki i z niego zrobić szablon. Trzeba jednak pamiętać, że jego dolna krawędź musi być taka sama, co podkrój szyi, żeby się nie okazało, że nie uda się zszyć kaptura z peleryną. ;)
OdpowiedzUsuńwitam
OdpowiedzUsuńczy może mi Pani podpowiedzieć jaki materiał wybrac na pelerynkę i kaptur Czerwonego Kapturka??
Bardzo prosze o podpowiedź
Mam nadzieję, że pytanie wciąż aktualne. Na pelerynkę nada się dzianina punto, satyna, welur - wszystkie miękko okładające się materiały.
UsuńJeśli potrzeba nam 3,5m to materiał o jakich wymiarach najlepiej kupić (ile na ile)?
OdpowiedzUsuńMateriały mają zazwyczaj 1,5 metra szerokości - właśnie z takiego szyłam pelerynę. Potrzeba 3,5 m bieżącego takiej tkaniny (czyli kawałek materiału 1,5 na 3,5 m).
UsuńJeśli mamy wziąć 3,5m materiału, to o jakich wymiarach najlepiej go kupić (ile na ile)?
OdpowiedzUsuńNie mam wielu doświadczeń z dzianiną punto. Pelerynę szyłam dla koleżanki, wiec nie miałam okazji zaobserwować, jak zachowuje się materiał po dłuższym użytkowaniu. Mam za to sukienkę z podobnego materiału i rzeczywiście po jakimś czasie trochę się zmechaciła w niektórych miejscach, ale przyznam, że nosiłam ją dość często. :)
OdpowiedzUsuńMateriał kupiłam w hurtowni Tom-Tex przy ul. Łagiewnickiej w Łodzi. Mają tam duży wybór, przyzwoite ceny i obsługa jest przemiła. :) http://www.tom-tex.pl/
OdpowiedzUsuńDziękuję za komplement. :) Nie szyję na zamówienie. Ostatnio w ogóle niewiele mam czasu na szycie nawet dla siebie.
OdpowiedzUsuńWitam, muszę przyznać że efekt Pani pracy zainspirował mnie do spróbowania uszycia własnej peleryny. Chciałam zapytać ile na oko zejdzie materiału na pelerynę 1,65m? Wzrost + 2m? Nie chciałabym żeby zbierała za mną brud z chodnika :) Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńNa całość wystarczy 3,5 metra materiału. :)
UsuńHej! Planuje uszyć sobie taką oto peleryne tylko że krótszą (95cm zamiast 150cm). Przydała by mi się pomoc. Masz może jakiś sprawdzony sklep z tkaninami?
OdpowiedzUsuńHej! Ja kupuję w Jazz&Silk w Łodzi na ul. Zachodniej. Czasem też w Tom-Texie przy Łagiewnickiej.
UsuńDzień dobry
OdpowiedzUsuńJestem całkowicie zielona w szyciu i nie mogę dokupić materiału.
Mam tylko 1,5m na 1m(szerokość=1m)
Dałabym radę zrobić z tej ilości pelerynę z półkola, podobną do pokazanej powyżej?
Proszę o szybką odpowiedź
Super przepis
OdpowiedzUsuńczy to 3,5 m jest tez na kaptur?
OdpowiedzUsuń